هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

کد پذیرنده و کد پایانه چیست؟

کد پذیرنده و کد پایانه چیست؟

اگر شما هم تا به حال به این سوال برخوردید، پس این مطلب را از دست ندهید. با قدیر پرداخت همراه باشید. 

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که مبلغ را اشتباه در کارتخوان وارد کنید؟ در واقع، شما یا فروشنده زمانی که مبلغ را وارد می‌کنید، دچار خطا شده و در نهایت مبلغ اشتباهی را پرداخت کنید. آیا تا به حال با خطای تراکنش ناموفق روبرو شدید؟

مثلا یک صفر اضافه توانسته میلیون‌ها تومان از حساب‌تان خالی کند. اگر خودتان فروشنده‌ای هستید که با چنین شرایطی روبرو شدید، مسلما ناچار بودید که مبلغ اضافی را به حساب خریدار بازگردانید. در این میان، نیاز به دانستن اصطلاحاتی همچون کدپذیرنده و کدپایانه ترمینال دستگاه کارتخوان دارید. البته برای حل این دست از مشکلات، قدیر پرداخت در انتهای مقاله یک راهکار اساسی پیشنهاد داده است. پس تا انتها همراه ما باشید.

کد پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارتخوان چیست؟

برای پس گرفتن یا پس دادن پول اضافی نیاز به دانستن این دو کد در دستگاه کارتخوان دارید تا بتوانید ادعای خود را ثابت کنید.

با دانستن کد پذیرنده دستگاه کارتخوان یا همان مرچنت کد و کد پایانه یا همان ترمینال می‌توانید از طریق بانک، اطلاعات دقیق، تاریخ و ساعت روزی را که خرید انجام شده است، به طور دقیق استخراج کنید.

در صورتی که دارنده کارتخوان هستید، با ارائه این دو کد به پشتیبانی می‌توانید، در سریع‌ترین زمان ممکن از خدمات و راهنمایی‌های آن‌ها بهره بگیرید و مشکل دستگاه را برطرف کنید.

کد پذیرنده چیست؟

کدپذیرنده یک کد منحصر به فرد است. این کد برای هر کسی که درخواست دستگاه کارتخوان برای کسب و کار خود دارد، صادر می‌شود. 

شماره ترمینال( کد پایانه ) دستگاه کارتخوان چیست؟

شماره ترمینال یا کدپایانه می‌تواند یک یا چند کد باشد.که توسط همان شرکتی ارائه می‌شود، که کد پذیرنده به شما داده است. با خرید دستگاه کارتخوان و نصب آن این کدها در اختیار شما قرار می‌گیرد. در نهایت اگر امکان دسترسی به کدها را نداشته باشید، می‌توانید از دو روش نسبت به پیگیری کد پذیرنده و پیگیری شماره پایانه دستگاه پوز اقدام کنید.

برای دریافت کدپذیرنده و کدپایانه چه کنیم؟

در این بخش می‌خواهیم بدانیم که چطوری کد پذیرنده و کد پایانه را پیدا کنیم. پیگیری تراکنش های ناموفق به دو طریق انجام می شود:

روش اول از طریق رسید چاپی کارتخوان

همه رسیدهای چاپی کارتخوان که نمونه‌های آن را همه ما در کیف پول یا در جیب‌مان داریم، دارای اطلاعات پذیرنده و پایانه هستند. در صورتی که اطلاعات کد پذیرنده و کد پایانه را در آن‌ها پیدا نکردید، روش دوم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

روش دوم با استفاده از منوی دستگاه کارتخوان

در این روش، با استفاده از منوی دستگاه پوز می‌توانید، دستورالعمل شرکت پشتیبان دستگاه پوز را مشاهده کنید. از همین طریق می‌توانید به کد پذیرنده و پایانه کارتخوان دسترسی پیدا کنید. هر کدام از شرکت‌ها با توجه به دستور العملی که برای دسترسی به منو دارند، اطلاعات مربوط را به شما نشان خواهند داد.

سوالات متداول

در ادامه با سوالاتی که ممکن است برای شما مشتریان عزیز پیش بیاید، همراه‌تان هستیم:

آیا همه رسیدهای چاپی هر دو کد پذیرنده و کد پایانه را دارند؟

  • در برخی از رسیدهای چاپی ممکن است، تنها اطلاعات مربوط به کد پایانه دستگاه کارتخوان ثبت شده باشد. اما در برخی هم ممکن است هر دو کد وجود داشته باشد.

برای مشاهده کد پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارتخوان‎ با برندهای مختلف، چه نوع دستورالعملی باید رعایت کنیم؟

  • کارتخوان‌های مربوط به شرکت‌های مختلف، ساختار و دستورالعمل متفاوتی برای ارائه کد دارند. در این مورد، باید با شرکت ارائه دهنده در تماس باشید.